Зміни законодавства в сфері нерухомості: що треба знати для укладання угоди купівлі-продажу в Україні
Згідно з чинним законодавством при укладенні договору купівлі-продажу квартири на вторинному ринку на сторін покладаються певні витрати. Покупець та продавець несуть зобов’язання, які пов’язані із сплатою податків, зборів та інших обов’язкових платежів, адміністративні збори за державну реєстрацію права власності, а також витрати на оплату послуг нотаріуса. Розмір витрат сторін визначається виходячи із оціночної вартості об’єкту нерухомості. Зокрема, пунктом 172.3. Податкового кодексу України визначено, що дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, та зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку. Згідно з п. 172.4 ПКУ при проведенні операцій з продажу (oбміну) об'єктів нерухомості нотаріус засвідчує договір між фізичними особами за наявності оціночної вартості тaкого нерухомого майна і документа пpо сплату податку до бюджeту стороною (сторонами) договору. Витрати на укладення договору можуть розподілятись сторонами договору купівлі-продажу за взаємною згодою, однак, за загальним правилом, сторони сплачують наступні витрати: Витрати продавця:
- державне мито в розмірі 1% від вартості квартири, вказаної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості квартири (при цьому, сплата державного мита законом не покладена на жодну зі сторін, тому сторонам рекомен¬дується домовитися про це заздалегідь).
- податок на доходи фізичних осіб-резидентів – 5% від вартості квартири, якщо нерухомість перебуває у власності менше 3 років, або це другий продаж цього року. Ця умова не поширюється на об’єкти, отримані у спадок і на перший продаж протягом року.
- військовий збір – 1,5% (лише у разі сплати податку на доходи фізичних осіб).
- збір на загальнообов’язкове пенсійне страхування у розмірі 1% від оціночної вартості квартири;
- витрати за отримання витягів та довідок з державних реєстрів при підготовці та укладенні договору (у т.ч. послуги банку) – від 300 грн.
- адміністративний збір за державну реєстрацію права власності – у загальному порядку при здійсненні реєстрації в 5-денний строк – 0,1 прожиткового мінімуму для працездатних громадян = 192,1 грн.
- 1 прожитковий мінімум для працездатних осіб у строк два робочі дні;
- 2 прожиткових мінімума для працездатних осіб
- у строк один робочий день;
- 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб у строк 2 години.
- особи, віднесені до I-IV категорій постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;
- інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів і партизан, зниклих безвісті;
- інваліди I-II категорій.
- Типу проданого майна;
- Кількості договорів, укладених протягом звітного податкового року;
- Чи є продавець резидентом України.
- 1) продаж квартири відбувається не частіше одного разу протягом звітного податкового року;
- 2) об'єктом продажу є: житловий будинок, квартира (їх частина), кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи земельну ділянку, на якій вони розташовані, а також господарчо-побутові споруди і будови, розташовані на цієї ж ділянці), а також земельні ділянки, що не перевищують норму безоплатної передачі, визначену статтею 121 Земельного кодексу залежно від її призначення;
- 3) об’єкт продажу знаходиться у власності платника податку більше трьох років. При цьому, така умова не розповсюджується на майно, отримане платником податку у спадщину.
Ольга Чайковська-ТимковичАдвокат ЮФ «Кушнір, Яким'як та Партнери»Портал «Столична нерухомість» 10 травня 2019
Назад